header-logo.svg
614632092.jpg

Gazipaşa

Gazipaşa Antalya'nın en doğusundaki ilçesidir. Turizm Açısından önemli bir ilçedir. Gazipaşa'nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Gazipaşa Selinus adıyla Hacı Musa çayının iki yakasına kurulmuş bir liman kentidir. Atatürk tarafından 21.10.1921 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla ilçe yapılmıştır. İçinde tarihin çok önemli izlerini taşıyan ilçe doğası gereği de insanı büyüleyen bir yapıya sahiptir. Korunun Doğal Havuzları dünyada eşi olmayan bir Doğal Güzelliktir. Delik Denizin muhteşem görüntüsü gideni kendine aşık etmektedir. 

Gazipaşa'da Gezilecek Yerler

Selinus Antik Kenti
Gazipaşa ilçesi sınırlarında kurulmuş en eski yerleşim yerlerinden biri olan Selinus Antik Kenti, ilçeye bağlı Koru Mahallesi’nde yer almaktadır. İlçe merkezine ortalama 3 kilometre mesafede bulunan antik kente ulaşımlar, özel araç veya Koru minibüsleri ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

M.Ö. 6. yy.da inşa edilen antik kent, günümüze ulaşana dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi konumundan ve verimli topraklara sahip olmasından ötürü ticari açıdan oldukça stratejik bir bölgede yer alan Selinus, kurulduğu dönemde liman kenti olarak uzun yıllar kullanılmıştır. Antik kent sınırları içerisinde yer alan yapılarda ise ağırlıklı olarak Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklular dönemine ait izler bulunmaktadır.

Bölgede, günümüze kadar en az hasarla ulaşabilmiş olan akropol dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra kent sınırları içerisinde gezebileceğiniz agora, su kemeri, hamam ve evler bulunmaktadır.

 

Yalan Dünya Mağarası
Gazipaşa, tarihten günümüze kadar yapılaşmanın çok fazla olmadığı yerleşim yerlerinden olduğu için daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bölgenin doğal güzellikleri arasında dikkat çeken oluşum ise Yalan Dünya Mağarası’dır. İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan mağaraya ulaşımlar Mersin - Antalya yolunu güney istikametine devam ederek, Yalan Dünya Mağarası tabelasını takip etmek suretiyle yapılmaktadır.

Gazipaşa’nın Beyrebucak Mahallesi sınırları içerisindeki mağaranın, üzerinde yapılan çalışmalar doğrultusunda elde edilen bilgilere göre hala oluşumuna devam ettiği bilinmektedir. İçerisinde bulunan tünellerden farklı odalara bağlanabilen mağara, yaklaşık 4 kilometre uzunluğundadır. Gezebileceğiniz kısmı 450 metre ile sınırlandırılan yapının, ortalama 5 milyon yıl önce oluşmaya başladığı bilinmektedir.

 

Nephelis Antik Kenti
Gazipaşa’nın Muzkent bölgesinde yer alan Nephelis Antik Kenti, ilçe merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıktadır. Antik kente ulaşımlar, Mersin – Antalya yolunu güneye devam ederek yapılabilmektedir.

Anayol üzerinde antik kente giden yola ait tabelaları izleyerek ulaşabileceğiniz bölgedeki yapılar, genellikle Kilikyalılara ait mimari özellikler taşımaktadır. Bölgede yapılmış olan arkeolojik çalışmalardan sonra elde edilen bilgilere göre antik kentin, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı anlaşılmıştır. Eğimli bir konumda kurulmuş olan kent, Roma ve Bizans tarafından da uzunca bir süre kullanılmıştır. Dışarıdan görünüş olarak harabeyi andıran antik kentte gezebileceğiniz pek çok yapı yer almaktadır. Nephelis Antik Kenti’nde gezebileceğiniz yapılar arasında kent surları, akropol, nekropol, tapınak ve evler bulunmaktadır. Gazipaşa ilçe merkezine göre biraz daha serin bir ortama sahip antik kentte doğa yürüyüşleri de yapabilir, aileniz veya arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Koru Doğal Havuzlar
Gazipaşa ilçesinin güney batısında kıyı kesiminde yer alan havuzlar, bölgenin önemli doğal güzellikleri arasındadır. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan havuzlara ulaşım, özel araç, taksi veya Koru minibüsleri ile yapılabilmektedir.

Ekmel Mahallesi sınırları içerisinde bulunan havuzlar, hem görünümü hem de caretta carettaların uğrak yerlerinden biri olduğu için oldukça dikkat çekmektedir. Havuzların sularının tamamen berrak renkte ve durgun oluşu, ziyaretçiler tarafından ilgi gören detaylar arasındadır.

Havuzların hemen yanında Akdeniz’in sularına da girebileceğiniz bölgede, deniz kısmen dalgalı durumdadır. Benzersiz manzaralara tanıklık edebileceğiniz doğal havuzları ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

 

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti (Güney Kalesi)
Gazipaşa’nın tarihi yapıları arasında yer alan Güney Kalesi, ilçe merkezinden 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Özel araçla gidilebilen kentte, gezilebilecek pek çok tarihi yapı mevcuttur.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’ne yapacağınız ziyaretlerinizde hem doğa, hem de tarihi geziler  gerçekleştirebilirsiniz. M.Ö. 170 yılında kurulmuş olan antik kentte yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Medusa başı ise bölgenin önemli yapıları arasında yer almaktadır. Antik kent sınırları içerisinde inceleyebileceğiniz kale, agora, kilise ve evler bulunmaktadır.

 

Balıkçı Barınağı Limanı
Gazipaşa ilçe merkezine yakın bir konumda bulunan limana ulaşımlar yürüyerek yapılabilmektedir.

Bölgede daha önce kurulmuş olan medeniyetler tarafından da sıkça kullanılmış olan liman, günümüzde hala teknelerin park ettiği bir bölge olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Akdeniz bölgesinde bulunan diğer doğal limanlara nazaran daha küçük bir yapıya sahip olan, diğer adıyla Gazipaşa Limanı ziyaretlerinde, ilçenin sahip olduğu doğal güzellikleri keşfedebilir, balık tutabilir, çevresinde bulunan tesislerden yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı giderebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

 

Gazipaşa Günübirlik Gezilecek Yerler
Gazipaşa, konum olarak bölgede önemli turizm merkezlerine yakın mesafede yer aldığı için tatilinizde buralara günübirlik ziyaretler düzenleyebilir; böylece kısa bir sürede daha farklı yerler görebilme imkanından faydalanabilirsiniz.

 

Kleopatra Plajı
Antalya’nın Alanya ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kleopatra Plajı, Gazipaşa’ya yaklaşık 47 kilometre mesafededir. Bölgeye ulaşımlar, özel araçla Mersin – Antalya yolunu sahil şeridinden batıya doğru takip edilerek yapılmaktadır. Akdeniz’in en güzel plajlarından olan Kleopatra, berrak denizi ve altın rengi kumlarıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

 

Anamur Halk Plajı
Gazipaşa’nın güney doğusunda yer alan Anamur Halk Plajı, ilçe merkezine yaklaşık 80 kilometre uzaklıktadır. Oldukça uzun bir sahil üzerinde bulunan plaj, Akdeniz bölgesinin en çok tercih edilen tesisleri arasında yer almaktadır. Temiz sahili ve dalgasız denizi ile tercih edilen plaja girişler ücretsiz yapılabilmektedir.

 

Sapadere Kanyonu
İlçe merkezine yaklaşık 39 kilometre uzaklıkta bulunan Sapadere Kanyonu, bölgenin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Mersin - Antalya yolunu batı istikametine İshaklı Köyü’ne kadar takip edip buradan kuzeydoğu yönüne Sapadere’ye doğru saparak gidilebilen kanyonda doğa yürüyüşleri yapabilir, içerisinde bulunan havuzlara girebilir veya bölgenin doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

 

Popüler Hizmetlerimiz

En çok tercih edilen hizmetlerimiz

7/24 Müşteri Destek

Aklınıza takılan tüm soru ve sorunlar için bize ulaşabilirsiniz

Hemen
Teklif
Alın
Hemen Teklif Alın