header-logo.svg
771414991.jpg

İbradı

İbradıAntalya'nın bir ilçesidir. Bu isim Arapça kökenlidir ve soğuk yer anlamına gelmektedir. Bölge halkı genelde yörüktür ve soyları Oğuzların Salur boyundan gelmektedir. Antalya'nın pek az bilinen ilçelerindendir. Ama tarihte önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu biliniyor. Osmanlı zamanında ulemadan kişiler sayesinde burası önemli bir yerleşim yeri olarak görülmüştür.

İbradıAntalya'nın bir ilçesidir. Bu isim Arapça kökenlidir ve soğuk yer anlamına gelmektedir. Bölge halkı genelde yörüktür ve soyları Oğuzların Salur boyundan gelmektedir. Antalya'nın pek az bilinen ilçelerindendir. Ama tarihte önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu biliniyor. Osmanlı zamanında ulemadan kişiler sayesinde burası önemli bir yerleşim yeri olarak görülmüştür.

İbradı ilçesine ilk yerleşim Hititler tarafından yapılmıştır. Ama daha sonra Romalılar da kullanmıştır. Diğer taraftan bölgede bulunan bazı Osmanlı paralarının üzerinde İbradı ismi geçmektedir. Buradan da anlaşılıyor ki o zamanlar para bastırmak için merkezin dışındaki yerler de tercih edilmiştir. Belki seyahat edilen yerlere özel paralar bastırılmış olabilir. Günümüzde pek duyulmamış olan bu ilçe Osmanlı zamanında daha meşhur olabilir.

İlçede gezinti sırasında fark edeceksiniz ki pek çok tarihi yapı yok olmuştur. Bunun en büyük nedeni ise ilçede çıkan yangınlardır. Burada bir konakta bulunan Zeynep ismindeki cariye 1889 yılında bir yangın çıkarmıştır. Bu yangını cariyenin çıkardığı anlaşılınca cariye idam edilmiştir. Bu idam gazetelere de yansımıştır.

İbradı’da Gezilecek Yerler

Arapastık Kestanesi

Arapastık, bir kestane ağacının adıdır. 1889 yılında bu bölgede çıkan yangından sonra yangını çıkaran kişinin buraya asılması nedeniyle Arapastık adını almıştır. Çünkü yangını çıkaran Arap bir cariyedir ve araştırmalar sonucunda yangının sebebi olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak bu kestane ağacına asılarak idam edilmiştir. Ağacın 1000 yaşında olduğu biliniyor. 18 m çevresiyle görkemli bir ağaçtır.
 

Kargıhan Kervansarayı

Kargıhan Kervansarayı Selçuklulardan kalma bir eserdir. Yapımı çok eskiye dayandığı için harap görünümdedir. Ortasında bir avlu bulunmaktadır. Bu avlu konaklamak için yapılan odalarla çevrelenmiştir. Oda tavanlarında pencerelerin olması ilginçtir. Ayrıca karvansaraydaki hayvanların karnını doyurmak için yapılan yemlikler taş oymadır.
 

Alabalık Vadisi

Alabalık Vadisi ilçeye 8 km uzaklıktadır. Aynı zamanda Manavgat Çayı üzerinde bulunmaktadır. Vadi ormanlık bir görünüme sahiptir ve yeşilliklerle çevrilidir. Aynı zamanda Manavgat Çayı kenarında alabalık çiftlikleri ve restoranları bulunmaktadır. Çünkü çaydan alabalık avlanmaktadır. Bu alan piknik yapmak için de uygundur. Çünkü yemyeşil bir vadi ve ormanlık alanlarla Manavgat Çayının doğaya kattığı güzellik eşliğinde huzurlu vakit geçirilebilir.
 

Sülek Yaylası

Sülek Yaylası İbradı ilçesine 22 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaylanın festival günleri meşhurdur. Bahar geldiğinde Nisan ayının ilk haftasında yapılan Kardelen Festivali büyük rağbet görmektedir. Adını ise Toros dağlarındaki kardelenlerden almaktadır.
 

Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası İbradı’ya 7 km uzaklıktaki Ürünlü Köyüne bağlıdır. Köyün 5 km uzağındaki mağaranın bulunduğu yer sarp ve kayalıktır. Altınbeşik Mağarasının olduğu yer aynı zamanda milli park olarak korunmaktadır. Fakat turizme açık değildir. Mağaranın altındaki yer altı gölü son derece ilgi çekici ve 200 metre uzunluğundadır. Aynı gölün bitiş kısmında travertenler bulunmaktadır. Bu alandan mağaranın üst katına çıkabilirsiniz. Ama yanınızda gerekli malzemeler ve eşyalar yoksa çıkamıyorsunuz. Çünkü ikinci kata çıkabilmek için çivili ayakkabı gerekiyor. İkinci katta yine alt kattaki kadar olmasa da uzunca bir göl bulunuyor. 1966 yılında bulunan mağaranın içindeki suyun ise Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğu biliniyor.
 

Tarihi Yapılar

İbradı ilçesinde 8 tane tarihi konak bulunmaktadır. Tarihi yapıların çoğu yok olsa da bu konaklar koruma altına alınmıştır. Evler genelde kesme taşlardan yapılmış ve yer yer ahşaptan yararlanılmıştır. Ayrıca ahşabın tercih edildiği yerlerde oymacılığın izlerine rastlanmaktadır.
 

İbradı Nerede, Nasıl Gidilir?

İbradı ilçesi Antalya’ya 180 km uzaklıktadır. İlçenin Manavgat'a uzaklığı ise 93 km olarak bilinmektedir. İbradı’ya varmak için Manavgat’tan geçmeniz gerekir.

 

Popüler Hizmetlerimiz

En çok tercih edilen hizmetlerimiz

7/24 Müşteri Destek

Aklınıza takılan tüm soru ve sorunlar için bize ulaşabilirsiniz

Hemen
Teklif
Alın
Hemen Teklif Alın