header-logo.svg
813239038.jpg

Muratpaşa

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi, doğal güzellikleri, tarihe tanıklık eden yapıları ve birbirinden güzel plajları ile birlikte her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. İlçede, tatil süresinde gezilecek birçok farklı destinasyon bulunmaktadır.

Muratpaşa, gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine farklı imkanlar sunmaktadır. Antalya il merkezine de oldukça yakın mesafede bulunan ilçe, nostaljik dokusunu korumuş ve turizm anlamında Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Hadrian Kapısı
Muratpaşa’da gezilecek yerler arasında yer alan Hadrian Kapısı, ilçenin önemli tarihi yapılarındandır. İlçe merkezinde bulunmasından ötürü ulaşımın kolaylıkla sağlanabildiği yapı, Barbaros Mahallesi sınırları içerisindedir.

Roma imparatoru Hadrianus’un bölgeyi ziyareti esnasında inşa edilmiş olan yapı, M.S. 150 yılına tarihlenmektedir. İmparatora armağan edilen yapı, günümüze oldukça sağlam bir şekilde ulaşmayı başarabilmiştir. İlçenin etrafında bulunan surların arasına inşa edilmiş olan yapının üzerinde Latin alfabesiyle yazılmış bir kitabe yer almaktadır. İnşa edildiği dönemin mimari özelliklerini bariz bir şekilde yansıtan yapının giriş kısmında imparatorun ve ailesinin resmedildiği heykeller de oldukça dikkat çekmektedir.

 

Ters Ev
Muratpaşa tatilinde gezilecek ilginç yerler arasında bulunan Ters Ev, ilçe merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta Güzeloba Mahallesi sınırları içerisindedir. Bölgeye ulaşımlar özel araç, taksi veya Güzeloba minibüsleriyle yapılabilmektedir.

Oldukça ilginç bir yapı olan Ters Ev, 300 metre karelik bir alana yayılmış tesis içerisinde bulunmaktadır. Normal bir evin tamamen ters biçimde dizayn edilmesi sonucunda ortaya çıkarılan yapı, Muratpaşa ilçesinin en dikkat çekici noktaları arasında yer almaktadır. İçerisindeki eşyaların da tamamen ters şekilde konumlandırıldığı evin içerisinde yatak odası, çocuk odası, salon ve mutfak bulunmaktadır. Dünya çapında inşa edilmiş olan 13. ters ev olan yapı, Türkiye’de nadir görebileceğiniz tesisler arasındadır. Özellikle fotoğraf çekmek için tercih edilen nokta, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

 

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya’nın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında bulunan Antalya Oyuncak Müzesi, Muratpaşa’ya bağlı Yat Limanı mevkiinde yer almaktadır. Müzeye ulaşımlar yürüyerek veya özel araçla sağlanabilmektedir.

Oyuncak hobisi ile tanınan ünlü yazar Sunay Akın’ın danışmanlığı ile hazırlanan müze 2011 yılından beri ziyaretçi kabul etmektedir. 1860 yılından günümüze kadarlık süreçte imal edilmiş oyuncakların sergilendiği müze, Türkiye’de İstanbul Müzesi haricindeki en büyük oyuncak müzesi olarak kabul edilmiştir. Çevresinde çocuklar ve kadınlar için çeşitli atölyelerin de bulunduğu müzede dünya çapında ilgi gören çizgi film karakterlerinin maket ve oyuncakları yer almaktadır.

 

Sandland (Antalya Kum Heykel Müzesi)
Muratpaşa’ya bağlı Güzeloba Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Sandland, bölgenin en dikkat çekici tesisleri arasındadır. İlçe merkezinden yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan tesise ulaşımlar özel araç, taksi veya Güzeloba minibüsleriyle yapılmaktadır.

Dünyanın önde gelen kum heykelciklerinin sergilendiği tesis, yaklaşık 7.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Yapımında kum ve su kullanılan sergilerde, kalıcı olarak görülebilen bir eser yoktur. Devamlı olarak değişen kum heykellerinin sergilendiği tesis 7’den 70’e herkesin ilgiyle ziyaret ettiği alanlar arasındadır. Özellikle gençlerin ve çocukların yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği Sandland içerisinde akşam saatlerinde ışıklı gösteriler de düzenlenmektedir.

 

Antalya Müzesi (Antalya Arkeoloji Müzesi)
Muratpaşa’nın Bahçelievler Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Müzesi, ilçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır. Müzeye ulaşımlar, özel araç, taksi veya Bahçelievler minibüsleriyle yapılabilmektedir.

1922 yılında kurulan müze, daha önce bölgedeki Alaaddin Camii’ye, daha sonra Yivli Minare’ye ev sahipliği yapmıştır. 1972 yılında ise günümüzdeki binasına taşınan müze içerisinde Helenistik, Roma, Bizans ve Türklere ait eserler ve belgeler sergilenmektedir. Çocuklu aileler tarafından da tercih edilen müzenin ayrı bir çocuk bölümü de bulunmaktadır. Burada ebeveynlerin müzeyi gezerken çocukların vakit geçirebileceği etkinlikler düzenlenmektedir.

 

Lara Düden Park
Muratpaşa’da gezilecek yerler arasında bulunan Lara Düden Park, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır. Parka ulaşımlar özel araç, taksi veya Çağlayan minibüsleriyle yapılabilmektedir.

İlçeye bağlı Çağlayan Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Lara Düden Park, bölge halkı ve turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilen noktalardan biridir. Günün yorgunluğunu atabileceğiniz ve sakin bir şekilde dinlenebileceğiniz bir tesis olan park içerisinde bulunan şelale de ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadır. Üst kısmında bir seyir terası bulunan parkta, bölgenin falezli yapısı çok net bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Doğal açık hava müzesi görünümüne sahip olan park içerisinde hizmet veren tesis sayısı oldukça azdır. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bölgede aynı zamanda kişisel sporlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kaleiçi Marina
Muratpaşa’nın cazibe merkezlerinden biri olan Kaleiçi Marina, ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Marinaya ulaşımlar yürüyerek yapılabilmektedir.

Bölgedeki tekne turlarının hareket noktası olan marina, aynı zamanda çevresinde birçok restoran, kafe ve işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Bölge, M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren doğal bir liman olarak kullanıldığı için oldukça nostaljik bir atmosfere sahiptir. Tarih boyunca önemi yüksek olan marina, özellikle askeri ve ticaret anlamında büyük görevler üstlenmiştir. Bizans ve Selçuklu dönemlerinde de aktif olarak kullanılmış olan liman, günümüzde teknelerin konaklama yapabildiği bir tesis olarak kullanılmaktadır. Etrafında uzun yürüyüşler yapabileceğiniz ve Akdeniz manzarasını izleyerek içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz işletmelerde oturabileceğiniz marinanın görünümü kartpostalları andırmaktadır.

 

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi
Muratpaşa tatilinde gezilecek yerler listenizde bulunması gereken Deniz Biyolojisi Müzesi, ilçeye bağlı Selçuk Mahallesi’ndedir. Müzeye ulaşımlar yürüyerek, özel araç veya toplu taşıma araçları ile yapılabilmektedir.

Dr. Elif Özgür Özbek önderliğinde açılan Deniz Biyolojisi Müzesi, 2014 yılından itibaren ziyaretçi kabul etmektedir. İçerisinde ortalama 500 adet deniz canlısı sergilenen müzede, günlük hayatta karşılaşma ihtimali düşük olan canlılar bulunmaktadır. Özellikle 19 farklı köpek balığının bulunduğu müzede yalnızca Antalya bölgesinde yaşayan canlılar değil, ülke genelinde yaşayan canlılara da yer verilmektedir.

 

Muratpaşa Günübirlik Gezilecek Yerler
Antalya’nın merkeze yakın ilçelerinden olan Muratpaşa’da gezilecek birçok farklı nokta bulunmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle bölgedeki popüler tatil merkezlerine oldukça yakın olan ilçede günübirlik bir şekilde gezilecek pek çok destinasyon da yer almaktadır.

Karain Mağarası
Muratpaşa tatilinizde günübirlik gezilecek yerler arasında bulunan Karain Mağarası, ilçe merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıktadır. Bölgenin önemli doğal güzellikleri arasında bulunan mağara, eski dönemlerde tapınak olarak kullanılmış ve günümüzde doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

 

Aspendos Antik Kenti
Antalya’ya bağlı Serik’te yer alan Aspendos Antik Kenti, bölgenin ünlü tarihi yapıları arasındadır. İlçe merkezine ortalama 45 kilometre uzaklıkta bulunan antik kent, tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö. 10. yüzyıldan günümüze ulaşabilen antik kent içerisinde keşfedilmeyi bekleyen pek çok önemli eser bulunmaktadır.

 

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Muratpaşa ilçe merkezine ortalama 25 kilometre uzaklıkta bulunan park, günübirlik bir şekilde gezilecek doğal güzellikler arasındadır. Ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan şelalesiyle, yeşil vadi içerisinde bulunan park, doğa ile iç içe vakit geçirmeyi sevenler için oldukça idealdir.

Popüler Hizmetlerimiz

En çok tercih edilen hizmetlerimiz

7/24 Müşteri Destek

Aklınıza takılan tüm soru ve sorunlar için bize ulaşabilirsiniz

Hemen
Teklif
Alın
Hemen Teklif Alın